Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.12.2010, sygn. ILPB4/423-49/10-2/ŁM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-49/10-2/ŁM
Czy każda poniesiona przez Spółkę transza, jaką Spółka zapłaci zgodnie z umową w 2010 r. i 2011 r., tytułem partycypacji w przebudowie i modernizacji dróg publicznych, w tym węzła komunikacyjnego i dróg dojazdowych do kompleksu sportowo - rekreacyjnego, niezbędnych do uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu, będzie stanowiła jednorazowo koszt podatkowy (koszt uzyskania przychodu) w dacie jej poniesienia, tj. w dniu, na który ujęto poszczególny wydatek / transzę w księgach rachunkowych Spółki?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2010 r. (data wpływu 23.06.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych transz tytułem partycypacji w przebudowie i modernizacji dróg publicznych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych transz tytułem partycypacji w przebudowie i modernizacji dróg publicznych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
Spółka została powołana celem wybudowania, wraz ze współinwestorem Miastem X, którego reprezentują (...) Ośrodki Sportu i Rekreacji ( (...)OSiR), obiektu sportowo - rekreacyjnego, z opcją późniejszego nim zarządzania i generowania przychodów z prowadzonej działalności. Od sierpnia 2008 r. trwa projektowanie i realizacja budowy. Podpisana w sierpniu 2008 r. umowa z Generalnym Wykonawcą na budowę kompleksu w trybie zaprojektuj i wybuduj, której załącznikiem jest m.in. harmonogram rzeczowo - finansowy, zawiera zapis, iż wynagrodzenie ma charakter ryczałtowy. Kontrakt jest jeden, umowa trójstronna (Generalny Wykonawca, Spółka oraz wspólnik Spółki - Miasto X reprezentowane przez (...)OSiR) i określa zasady wybudowania całego kompleksu, tj. części rekreacyjnej, finansowanej przez Spółkę oraz części sportowej finansowanej przez (...)OSiR. W sierpniu 2009 r. Spółka wraz ze współinwestorem w wyniku przeprowadzonej procedury przetargowej podpisała z firmą B. Sp. z o.o. umowę dotyczącą pełnienia obowiązków Inżyniera Kontraktu całej inwestycji, w tym kompleksowej obsługi w zakresie nadzoru nad realizacją Inwestycji i odbioru prac.