Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.09.2010, sygn. ILPB3/423-502/10-4/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-502/10-4/JG
Czy koszty związane z obsługą kredytu zaciągniętego na zakup gruntów stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie zapłaty / kapitalizacji odsetek oraz w momencie ujęcia w księgach kosztu prowizji bankowej, w przypadku kwalifikacji przedmiotowych gruntów jako:
1) środków trwałych,
2) towarów handlowych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2010 r. (data wpływu 07 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w części dotyczącej:
- zakwalifikowania gruntów jako towarów jest prawidłowe,
- zakwalifikowania gruntów jako środków trwałych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 09 lipca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie obrotu gruntami (np. sprzedaż, aporty), jak również prowadzi działalność deweloperską. W związku z prowadzoną działalnością, Spółka dokonuje m.in. zakupów gruntów finansując przedmiotowe inwestycje m.in. zaciąganymi kredytami oraz pożyczkami.
W celu zapewnienia bezpiecznego finansowania prowadzonej działalności zaciąga kredyty i pożyczki (dalej zwane łącznie kredytami). Kredyty te są przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności Spółki (np. kosztów ogólnego zarządu, sprzedaży, remontu wynajmowanych pomieszczeń) oraz na konkretne przedsięwzięcia, jak np. zakup gruntu. W związku z uzyskanymi kredytami, Spółka ponosi koszty finansowe, a mianowicie prowizje i odsetki.