Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.07.2010, sygn. ILPP2/443-757/10-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-757/10-2/AK
1. Czy usługa zbycia/nabycia wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a jeśli tak, to czy któraś ze stron tej czynności prawnej(zbywca/nabywca wierzytelności) zwolniony został z opodatkowania tym podatkiem, czy też zamiast podatkiem VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
2. Jeżeli usługa podlega ustawie o VAT i nie podlega zwolnieniu, to od jakiej wartości należy płacić VAT i kto jest od tego zobowiązany zbywca czy nabywca wierzytelności i w jakim terminie?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko , przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2010 r. (data wpływu 25 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obrotu wierzytelnościami jest:
- nieprawidłowe w części dotyczącej wysokości opodatkowania nabycia wierzytelności,
- prawidłowe w części dotyczącej ustalenia podstawy opodatkowania, terminu powstania obowiązku podatkowego oraz podmiotu wobec którego powstaje zobowiązanie podatkowe z tytułu czynności cesji wierzytelności.
UZASADNIENIE
W dniu 25 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obrotu wierzytelnościami.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Firma XX. na podstawie umowy cesji wierzytelności zamierza przenieść na rzecz Wnioskodawcy wierzytelność przysługującą Spółce XX od firmy CC. znajdującej się w postępowaniu upadłościowym z możliwością zawarcia układu. Cenę za nabycie wierzytelności strony ustaliły w wysokości niższej niż wartość nominalna przelewanej wierzytelności. Z uwagi na fakt, iż Spółka XX zalega z zapłatą na rzecz Wnioskodawcy należności, w umowie cesji wierzytelności znajduje się zapis, iż zapłata za cesję wierzytelności nastąpi poprzez kompensatę wzajemnych należności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right