Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 06.08.2010, sygn. ILPP2/443-688/10-4/EN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-688/10-4/EN

1. Czy podatek VAT wynikły z tytułu budowy całego obiektu powinien być proporcjonalnie pomniejszony o VAT z kosztów zakupu na mieszkanie służbowe?
2. W przypadku pomniejszenia podatku VAT, od którego momentu należy dokonać tego pomniejszenia?
3. Czy wszystkie koszty budowy należy pomniejszyć (zakup gruntu, samochodu ciężarowego, maszyny samojezdnej)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2010 r. (data wpływu 13 maja 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 27 lipca 2010 r. (data wpływu 30 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu budowy całego obiektu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu budowy całego obiektu. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 27 lipca 2010 r. (data wpływu 30 lipca 2010 r.) o wyjaśnienie, czy w przedmiotowej sprawie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa oraz, że sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w listopadzie 2008 r. nabył nieruchomość z rozpoczętą budową stacji obsługi samochodów. W tym samym miesiącu przeniósł na siebie pozwolenie na budowę i rozpoczął prace budowlane w takim zakresie w jakim pozwalało mu prawo budowlane. Zainteresowany wystąpił do UM o wydanie nowej decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji gastronomia, pokoje motelowe, sala bankietowa oraz w miejscu pomieszczeń biurowych mieszkania służbowego do celów firmowych. W styczniu 2009 r. Wnioskodawca otrzymał decyzję z UM pozwalającą na podjęcie prac projektowych. Dnia 25 marca 2010 r. otrzymał decyzję o zmianie pozwolenia na budowę, w tym mieszkania służbowego. W lutym 2010 r. z powodu splotu nieprzewidywalnych okoliczności, Zainteresowany był zmuszony wraz z rodziną do zamieszkania w pomieszczeniu biurowym (docelowo mieszkania służbowego, w którym zostały wykonane: instalacja wod-kan., co, tynki wapienne, okna, drzwi, panele). Wyposażenie nie zostało ujęte do zwrotu podatku VAT. Wnioskodawca zaznaczył, że pomieszczenia biurowe jako jedyne nie wymagały większych zmian projektowych i adaptacyjnych, aby spełniały funkcję mieszkania służbowego. Nowy projekt budowlany zakłada, że centrum sterowania systemami bezpieczeństwa budynku (p.poż, alarmowej, monitoring) oraz urządzenia zapewniające funkcjonowanie budynku (kotłownia) znajduje się w mieszkaniu służbowym oraz w pomieszczeniach bezpośrednio do nich przyległych i posiadających stałą komunikację z mieszkaniem służbowym. W budynku nie zaplanowano pomieszczeń biurowych, gdyż funkcję tą spełnia wydzielone pomieszczenie w mieszkaniu służbowym. Funkcja obiektu, tj. m.in.: organizowanie imprez weselnych, wynajem pokoi, wieczorny bar wymagają stałej obecności osoby odpowiedzialnej za funkcjonowanie obiektu (dzisiaj Zainteresowany właściciel z rodziną, w przyszłości pracownik).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00