Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.06.2010, sygn. ILPP1/443-318/10-4/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-318/10-4/AK
Czy pozostałość zadłużenia kwalifikuje się do rozliczenia podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 15 marca 2010 r. (data wpływu 18 marca 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 maja 2010 r. (data wpływu 26 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku należnego w związku z nieuregulowanymi wierzytelnościami jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku należnego w związku z nieuregulowanymi wierzytelnościami. w dniu 26 maja 2010 r. przedmiotowy wniosek został uzupełniony o doprecyzowanie stanu faktycznego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca dokonał sprzedaży towaru. Faktura za sprzedaż została wystawiona zgodnie z przepisami. Towar dostarczono w dniu wystawienia faktury. Termin zapłaty wskazany na fakturze wynosił 45 dni. Dłużnik za fakturę płacił w kilku ratach. Przy ostatniej wpłacie, która wg dłużnika kończyła spłatę zadłużenia, Spółka naliczyła odsetki ustawowe od nieterminowych wpłat. Wpłata ta została przez Wnioskodawcę zaksięgowana w pierwszej kolejności na odsetki, w drugiej kolejności na należność główną. Dłużnik o takim sposobie rozliczenia wpłaty został przez Spółkę poinformowany pisemnie. Do dłużnika były także wcześniej wysyłane ponaglenia do zapłaty i noty odsetkowe. w wyniku takiego księgowania wpłaty, w księgach Spółki na koncie dłużnika widnieje nadal nierozliczona z nim w całości należność główna. Część długu, która pozostała nierozliczona składa się z wartości netto i podatku VAT. Od pozostałego długu Wnioskodawca ma nadal prawo naliczyć odsetki ustawowe.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right