Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.06.2010, sygn. ILPP2/443-386/10-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-386/10-2/ISN
Dostawa towarów sprowadzonych z Chin do portu morskiego, gdzie towary zostają objęte procedurą tranzytu i w tej procedurze zostają sprzedane kontrahentowi z Ukrainy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem miejscem dostawy towarów zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 jest terytorium kraju.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2010 r. (data wpływu 15 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:
- prawidłowe - w zakresie importu towarów,
- nieprawidłowe - w zakresie opodatkowania dostawy towarów.
UZASADNIENIE
W dniu 15 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie importu towarów i opodatkowania dostawy towarów.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (podatnik VAT czynny) nabywa towary (tj. siatkę podtynkową) od dostawcy spoza Wspólnoty Europejskiej (tj. Chin)) i następnie transportuje te towary do portu morskiego w x. W x nie następuje ostateczna odprawa celna tych towarów umożliwiająca ich wprowadzenie do obrotu na terytorium RP, tylko ich przekaz celny (tranzyt zewnętrzny) do Y. Zainteresowany nie występuje ze zgłoszeniem towarów do obrotu, które są objęte procedurą tranzytu zewnętrznego. w czasie tranzytu towarów z x do Y, Spółka sprzedaje te towary kontrahentowi spoza Wspólnoty Europejskiej (tj. kontrahentowi z Ukrainy), który następnie wprowadza powyższe towary do składu celnego w Y, jako ich nowy właściciel. Tym samym, sprzedaż towarów przez Wnioskodawcę kontrahentowi ukraińskiemu następuje przed zakończeniem procedury tranzytu oraz przed wprowadzeniem towarów do polskiego składu celnego i dokonaniem ich ostatecznej odprawy celnej, czyli przed wprowadzeniem towarów do obrotu na terytorium RP. Powyższe procedury wynikają z wykonania czynności zakupu i sprzedaży towarów kontrahentom spoza Wspólnoty Europejskiej. Transakcja nie będzie ujmowana w deklaracji VAT-7. w czynności przywozu towarów nie powstaje względem Zainteresowanego dług celny.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right