Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.04.2010, sygn. ILPP2/443-257/10-4/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-257/10-4/ISN

Nabycie przez Wnioskodawcę kombajnu ziemniaczanego od producenta niemieckiego, który następnie został sprzedany przez Zainteresowanego na terytorium kraju kontrahentowi krajowemu, a ten z kolei sprzedał ten kombajn dla podmiotu z Litwy. Towar jest transportowany bezpośrednio z Niemiec na Litwę, transport organizuje drugi w kolejności, czyli Wnioskodawca - stawka podatku oraz uznanie zakupu tego kombajnu przez Wnioskodawcę od podmiotu niemieckiego za WNT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2010 r. (data wpływu 22 lutego 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 2 kwietnia 2010 r. (data wpływu 6 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  1. nieprawidłowe - w zakresie stawki podatku dla dostawy kombajnu ziemniaczanego,
  2. prawidłowe - w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy kombajnu ziemniaczanego oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 kwietnia 2010 r. (data wpływu 6 kwietnia 2010 r.) o informacje doprecyzowujące.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Kontrahent niemiecki UE - producent kombajnu ziemniaczanego wystawił fakturę sprzedaży na rzecz firmy Wnioskodawcy (dealera). Zainteresowany dokonał WNT w Polsce. Spółka wystawiła fakturę sprzedaży VAT w walucie EUR dla kontrahenta krajowego, naliczając 22% VAT (podatek VAT podano w PL). Zanim doszło do dostawy maszyny, klient Spółki, wpłacił jej zaliczkę w EUR, co udokumentowane zostało fakturą zaliczkową. Po dostarczeniu maszyny, Wnioskodawca wystawił fakturę końcową. Jego kontrahent - podmiot krajowy - wystawił następnie fakturę sprzedaży dla klienta z Litwy (podał numer VAT UE), traktując sprzedaż jako WDT. z listu przewozowego (CMR), dotyczącego tej transakcji wynika, że miejscem załadunku maszyny jest siedziba producenta maszyny - Niemcy, a miejscem rozładunku i odbioru maszyny jest Litwa. Maszyna została dostarczona bezpośrednio z terytorium Niemiec na terytorium Litwy. w uzupełnieniu do wniosku Spółka poinformowała, że transport z miejsca załadunku (Niemcy) do miejsca rozładunku (Litwa), został wykonany przez zewnętrzną firmę transportową, na jej zlecenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00