Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 02.03.2010, sygn. ILPP1/443-1454/09-4/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1454/09-4/AW

1. Czy w wyniku wystawienia faktury w trybie art. 18 w związku z art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług przez komornika w imieniu Spółki doszło do sprzedaży?
2. Czy podatnikowi przysługuje prawo do skorygowania faktury wystawionej w trybie art. 18 w związku z art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2009 r. (data wpływu 26 listopada 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 lutego 2010 r. (data wpływu 23 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe w zakresie wystawienia faktury VAT w trybie art. 18,
  • nieprawidłowe w zakresie prawa do korekty tej faktury.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury VAT w trybie art. 18 oraz prawa do korekty tej faktury. Powyższy wniosek uzupełniono pismem z dnia 19 lutego 2010 r. o skonkretyzowanie pytania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 22 czerwca 1999 r. Wnioskodawca Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zawarła umowę o dostawę ciepła z kontrahentem. W celu realizacji umowy o dostawę energii cieplnej, Spółka zobowiązała się w umowie do wykonania we własnym zakresie inwestycji polegającej na budowie w pomieszczeniach kontrahenta kotłowni gazowej. Inwestycję Spółka wykonała posiłkując się przeznaczonymi na ten cel środkami Spółki xx, udostępnionymi na podstawie umowy o generalne wykonawstwo inwestycji. Inwestycję poprzedziło wydanie przez organ budowlany decyzji o pozwoleniu na budowę (Decyzje Starosty). Załącznikami do tych decyzji są projekty budowlane określające cel inwestycji, specyfikację materiałów i urządzeń oraz sposób ich połączenia dla osiągnięcia celu inwestycji. Inwestycja została zakończona w kwietniu 2001 r. Stwierdzenie zakończenia inwestycji oznacza, że użyte w procesie budowlanym materiały i urządzenia, zgodnie z decyzją o pozwoleniu na budowę, tworzą od tej chwili trwały, prawnie chroniony związek funkcjonalny (art. 191 Kodeksu cywilnego, art. 71 ustawy Prawo budowlane), będący nierozłączną częścią składową obiektu budowlanego, w którym został wybudowany (art. 47 k.c., art. 3 ust. 1 pkt a, art. 62 ustawy Prawo budowlane). O zakończeniu inwestycji decyduje organ budowlany, wydając w tej sprawie stosowny dokument urzędowy decyzję o pozwoleniu na użytkowanie przedmiotu inwestycji w przypadku Wnioskodawcy dwóch kotłowni gazowych w budynkach kontrahenta (Decyzje Starosty). Po zakończeniu inwestycji Zainteresowany dokonał jej sprzedaży na rzecz Spółki xx, na podstawie umowy o generalne wykonawstwo, wystawiając faktury na ustaloną w umowie kwotę. W związku z tym, że wszelkie urządzenia zakupione na potrzeby inwestycji zostały na stałe związane z nieruchomościami należącymi do kontrahenta Spółki i na mocy ustawy Spółka utraciła do tych urządzeń jakiekolwiek prawa, sprzedaż była de facto przeniesieniem prawa własności poniesionych na jej wykonanie nakładów finansowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00