Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.01.2010, sygn. ILPP1/443-1358/09-4/AT, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1358/09-4/AT

Czy dostawa lokali przez podatnika w czerwcu 2009 r. powinna podlegać zwolnieniu z opodatkowania za podstawie art. 43 ust. 10a lit. a, czy też powinna zostać opodatkowana stawką 7% z zastosowaniem korekty podatku naliczonego, wynikającej z art. 91 ust. 7c lub ust. 7d?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2009 r. (data wpływu 2 listopada 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 grudnia 2009 r. (data wpływu 6 stycznia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty deklaracji VAT-7 w związku ze zmianą przeznaczenia lokali mieszkalnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty deklaracji VAT-7 w związku ze zmianą przeznaczenia lokali mieszkalnych. Powyższy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 31 grudnia 2009 r. o doprecyzowanie przedstawionego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik VAT, rozliczający się na zasadach ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów), prowadzący działalność gospodarczą w zakresie m. in. wynajmu lokali, w tym mieszkalnych, kupił w październiku 2008 r. kolejne mieszkania deweloperskie od jednego dewelopera. Zakup lokali został udokumentowany aktem notarialnym oraz fakturami VAT z naliczonym podatkiem VAT. Faktury za zakup lokali oraz za ich wykończenie nie zostały zarejestrowane w ewidencji podatkowej, ponieważ lokale te zostały zakupione z przeznaczeniem na wynajem na cele mieszkaniowe. W momencie zakupu uznano, że zakupy miały związek z przyszłą sprzedażą zwolnioną i dlatego nie odliczono podatku naliczonego, zawartego w cenie nabycia (art. 86 ust. 1). Lokale te nie zostały przez podatnika przyjęte do eksploatacji i nie zostały wpisane do ewidencji środków trwałych w działalności gospodarczej, ponieważ najpierw musiały zostać wykończone (nie były zdatne do użytkowania), a następnie podatnik podjął decyzję o ich sprzedaży. Lokale zostały sprzedane w czerwcu 2009 r. (wcześniej w kwietniu 2009 r., zawarto umowę przedwstępną oraz zapłacono zaliczkę na poczet zakupu lokali), a więc przed upływem 2 lat od pierwszego zasiedlenia, czyli oddania ich pierwszemu nabywcy w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu po ich wybudowaniu. Sprzedane lokale zostały w międzyczasie wykończone i zdatne do użytkowania. Podatnik jednak nigdy nie uzyskał przychodu z tytułu wynajmu tych lokali. Pierwszym przychodem związanym z lokalami był przychód z ich sprzedaży. Lokale spełniają wymogi do uznania ich za obiekty objęte społecznym programem mieszkaniowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00