Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.12.2010, sygn. IPPB5/423-723/10-2/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-723/10-2/AM

Czy Spółka, na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. 2000 r. Nr 54 poz. 654, ze zmianami), uprawniona będzie do zaliczania swoich ww. wydatków w poczet kosztów uzyskania dochodu w dacie ich poniesienia czyli w rachunku podatkowym bieżącym?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21.10.2010 r.(data wpływu 26.10.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie

  • kwalifikacji kosztów związanych z nabyciem lokali na podstawie umowy renty dożywotniej - jest nieprawidłowe,
  • kwalifikacji kosztów związanych z obsługą lokali nabytych na podstawie umowy renty dożywotniej oraz koszty związane z funkcjonowaniem Wnioskodawcy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.10.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji kosztów związanych z nabyciem lokali na podstawie umowy renty dożywotniej, kwalifikacji kosztów związanych z obsługą lokali nabytych na podstawie umowy renty dożywotniej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, będąc spółką kapitałową (zwaną dalej Spółką), będącą podatnikiem podatku od towarów i usług, zamierza w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywać na terytorium Polski od osób fizycznych (zwanych dalej Klientami) lokale mieszkalne (zwane dalej Lokalami). Przeniesienie własności Lokali dokonywane będzie na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku kodeks cywilny (Dz.U.1964.16.93, ze zmianami), w szczególności na podstawie przepisów art. 266 - 2701 oraz art. 903 - 907 kodeksu cywilnego, regulujących świadczenie pieniężne z tytułu umowy renty dożywotniej, gdzie Spółka zobowiązana będzie z tytułu nabycia własności Lokalu do zapewnienia osobie fizycznej dożywotniej renty oraz dożywotniego użytkowania Lokalu. Będzie to podstawowa działalność Spółki, zaś jej przychodem będzie sprzedaż Lokali po śmierci Klientów. Lokale nabywane będą przez Spółkę w drodze zawieranych z Klientami w formie aktu notarialnego, umów renty z tytułu przeniesienia własności nieruchomości oraz ustanowienia na rzecz Klienta prawa dożywotniego użytkowania Lokalu. Wysokość rent obliczana będzie na podstawie wartości rynkowej lokali oraz statystycznie oczekiwanej długości życia Klientów. Plany finansowe Spółki konstruowane są w oparciu o dane statystyczne tzw. tablice średniego dalszego trwania życia publikowanych przez GUS. Oferta renty dożywotniej bazuje na podstawowych parametrach statystycznych czyli wiedzy, że średnia liczba lat dożycia tzn. lat jakie statystycznie powinna przeżyć osoba znajdująca się w danym wieku oznacza, że liczba osób które przeżyją mniejszą liczbę lat będzie równoważona przez liczbę osób, które przeżyją większą liczbę lat (z tego wynika średnia statystyczna). I tak np. prawdopodobieństwo zgonu w ciągu roku mężczyzny w wieku lat 65 wynosi 2,7%, a średnia długość jego życia wynosi prawie 15 lat. Jednocześnie prawie 3% z grupy mężczyzn w wieku 65 lat przeżyje następne 31 lat. Dla zaistnienia zjawisk opisywanych statystycznie i osiągnięcia przychodów już w pierwszych latach działalności pożądana jest duża liczebność Lokali. Spółka planuje osiągnięcie, a następnie utrzymywanie puli kilku tysięcy Lokali i tym samym ponoszenia związanych z tym kosztów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00