Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.11.2010, sygn. IPPB3/423-619/10-2/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-619/10-2/JG
Powstanie przychodu z tytułu objęcia udziałów w Spółce w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2010 r. (data wpływu 17 września 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu objęcia udziałów w Spółce w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu objęcia udziałów w Spółce w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest deweloperem prowadzącym działalność m. in. w zakresie budowy i sprzedaży obiektów mieszkalnych i lokali użytkowych. W związku z prowadzoną działalnością, Wnioskodawca nabywa m. in. grunty zabudowane, jak i niezabudowane celem przeznaczenia ich w przyszłości pod budowę mieszkań lub lokali użytkowych bądź też ich sprzedaży.
W związku z planowaną restrukturyzacją, Wnioskodawca ma zamiar wnieść posiadaną przez siebie nieruchomość do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka), której udziałowcami są inne niż Wnioskodawca podmioty. W majątku Spółki znajdują się już inne składniki majątkowe, w tym nieruchomości. Biorąc pod uwagę fakt, że Spółka posiada już określony majątek, wyższy niż wartość wkładów które mają być wniesione na pokrycie jej kapitału zakładowego, wartość rynkowa udziałów Spółki jest wyższa od ich wartości nominalnej. Ze względu na to, również Wnioskodawca obejmie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym powyżej ich wartości nominalnej. Wartość wniesionego przez niego wkładu niepieniężnego zostanie w umowie Spółki ustalona na poziomie rynkowym, z czego część zostanie przekazana na kapitał zakładowy Spółki, tj. na objęcie udziałów po ich wartości nominalnej, nadwyżka zaś (agio) zostanie przekazana na kapitał zapasowy. Objęcie przez Wnioskodawcę udziałów Spółki w ich wartości nominalnej doprowadziłoby bowiem do znacznego zachwiania struktury własnościowej udziałów w Spółce i byłoby nie do zaakceptowania przez pozostałych wspólników. Wnioskodawca uzyskałby bowiem zbyt duży procent udziałów Spółki w stosunku do wartości rynkowej wniesionego przez niego wkładu. Ustalony przez udziałowców parytet zakłada bowiem, że wartość rynkowa udziałów objętych za aport musi odpowiadać wartości rynkowej wniesionego przez wspólnika majątku. W konsekwencji zatem, udział wniesiony przez wspólnika do Spółki musi odpowiadać jego udziałowi w całym majątku Spółki. Aby zapewnić zgodność z powyższymi założeniami, Wnioskodawca zobowiązany jest zatem wnieść wkład pieniężny o wartości rynkowej wyższej aniżeli wartość nominalna objętych udziałów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right