Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.11.2010, sygn. IPPB3/423-642/10-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-642/10-2/AG
CIT - zakresie konsekwencji podatkowych związanych z otrzymaniem majątku likwidacyjnego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31.08.2010r. (data wpływu 02.09.2010r.) w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych związanych z otrzymaniem majątku likwidacyjnego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02.09.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych związanych z otrzymaniem majątku likwidacyjnego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką prawa luksemburskiego typu société a responsabilité limitée podlegającą opodatkowaniu w Luksemburgu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca posiada 100% udziałów w trzech spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, działających na rynku nieruchomości: V. sp. z o.o., M.sp. z o.o. i J. sp. z o.o. (dalej Spółki). Przedmiotem działalności Spółek jest m.in. kupno, sprzedaż i wynajem nieruchomości, jak również zarządzanie nieruchomościami i ich zagospodarowanie. Ze względu na planowaną zmianę koncepcji prowadzenia biznesu w Polsce, Wnioskodawca rozważa podjęcie decyzji o otwarciu likwidacji Spółek, w trybie i na zasadach przewidzianych w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94 poz. 1037 z późn. zm., dalej KSH). Zgodnie z art. 286 KSH majątek spółki pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, dzieli się między udziałowców w stosunku do dokonanych przez każdego z nich wypłat na kapitał zakładowy. Przy czym majątek spółki nie musi ulec upłynnieniu i w ramach podziału majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, o którym mowa w art. 86 KSH na udziałowca mogą zostać przeniesione poszczególne składniki majątkowe spółki w likwidacji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right