Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.11.2010, sygn. IPPB3/423-550/10-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-550/10-2/AG
1. odpowiednio przychód lub koszt podatkowy Spółki w związku z realizacją instrumentów pochodnych zawieranych z podmiotem niebankowym, powstaje w dacie wymagalności płatności wynikających z kontraktu. 2. odpowiednio przychód lub koszt podatkowy Spółki w związku z realizacją instrumentów pochodnych zawieranych z podmiotami finansowymi powstaje w dacie postawienia do dyspozycji środków na rachunku bankowym/obciążenia rachunku bankowego Spółki.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24.08.2010r. (data wpływu 26.08.2010r.) w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów i kosztów podatkowych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26.08.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów i kosztów podatkowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka S.A. (dalej jako J lub Spółka) prowadzi działalność w branży paliwowej, w szczególności dokonuje obrotu paliwami płynnymi, w tym benzyną i olejem napędowym. Ze względu na rodzaj branży, w której Spółka funkcjonuje, Spółka w celu zabezpieczenia swojej pozycji rynkowej zawiera różne umowy na instrumenty pochodne.
Kontrakty, w których aktywem bazowym jest cena paliwa i ropy naftowej są zawierane w związku z nałożonym na J. obowiązkiem gromadzenia rezerw obowiązkowych i służą możliwości ich sprzedaży po satysfakcjonującej Spółkę cenie. Do tego typu kontraktów, zawieranych przez Spółkę, zaliczają się m.in.;