Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.08.2010, sygn. IPPB2/436-147/09/10-5/S/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-147/09/10-5/S/MZ

Stwierdzić należy, iż w przypadku umowy darowizny zawartej między dziadkami a wnuczką zastosowanie znajdzie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jeżeli zatem, obdarowana złoży we właściwym czasie zgłoszenie SD-Z2 do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, będzie zwolniona z zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów, uwzględniając prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16.03.2010 r. (data wpływu 31.05.2010 r.) stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22.04.2009 r. (data wpływu 27.04.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie nabycia przez Wnioskodawczynię praw majątkowych od jej dziadków wynikających z umowy o wspólnym przedsięwzięciu gospodarczym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.04.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie nabycia przez Wnioskodawczynię praw majątkowych od jej dziadków wynikających z umowy o wspólnym przedsięwzięciu gospodarczym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2003 roku Wnioskodawczyni zawarła umowę o wspólnym przedsięwzięciu gospodarczym z dziadkami. Przedmiotem niniejszej umowy było wstąpienie Przyszłych Udziałowców, którymi w tym stanie faktycznie są dziadkowie do spółki z o.o. założonej i prowadzonej przez Wnioskodawczynię. Na mocy tej umowy Przyszli Udziałowcy przekazali Wnioskodawczyni jako założycielowi firmy kwotę 380 000,00 PLN. Pieniądze te miały być przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki. Przystąpienie Udziałowców do Spółki zgodnie z § 3 odbędzie się bez dodatkowych opłat. Za środki te dziadkowie Wnioskodawczyni mieli objąć udziały. Do dnia dzisiejszego jednak nie zostali oni wspólnikami spółki z o.o., a prawo do kwoty 380 000,00 PLN przekazanej w zamian za nabycie udziałów chcą przekazać na Wnioskodawczynię. Następnie prawa majątkowe wynikające z powyższej umowy o wspólnym przedsięwzięciu gospodarczym dziadkowie zamierzają przekazać Wnioskodawczyni w formie darowizny. W momencie, gdy dziadkowie przekażą Wnioskodawczyni w formie darowizny prawa z umowy o wspólnym przedsięwzięciu gospodarczym oraz zrzekną się roszczeń o zwrot wpłaconej kwoty umowa ulegnie rozwiązaniu i nie zostanie zawarta żadna nowa umowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00