Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.10.2010, sygn. IPPB5/423-449/10-4/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-449/10-4/DG

Czy z uwagi na brak możliwości ustalenia wartości początkowej nabywanych majątkowych praw autorskich lub licencji Spółka może bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów całą cenę za wykonanie usługi, która obejmuje m.in. wynagrodzenie za przeniesienie majątkowych praw autorskich (ew. licencji) na Spółkę?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28.06.2010r. (data wpływu 12.07.2010r.) oraz piśmie z dnia 05.10.2010r. (data nadania 06.10.2010r., data wpływu 12.10.2010r.), uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 30.09.2010r. Nr IPPB5/423-449/10-2/DG (data nadania 30.09.2010r., data doręczenia 01.10.2010r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie:

  • bezpośredniego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty odpowiadającej wartości nabywanych prawa autorskich oraz licencji jest nieprawidłowe,
  • bezpośredniego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozostałej wartości wynagrodzenia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2010r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości ustalenia wartości początkowej nabywanych majątkowych praw autorskich oraz licencji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nabywa usługi polegające na opracowaniu projektów informatycznych, marketingowych, promocyjnych polegających w szczególności na tworzeniu stron internetowych/portali internetowych, ich wdrożeniu, modyfikacji, przygotowaniu zawartości stron www (układ, treść, zdjęcia, grafika), przygotowaniu wzorów ulotek, wizytówek, itp. materiałów służących komunikacji marketingowej, koncepcyjne opracowanie kampanii reklamowo- promocyjnej. Spółka wykorzystuje ww. opracowania (dzieła) w prowadzonej działalności gospodarczej w ten sposób, iż strony www/portale, ulotki, projekty kampanii są używane w celu promocji i reklamy danego wyrobu farmaceutycznego, którego promocja czy też reklama została zlecona Spółce przez jej kontrahenta. Umowy o wykonanie konkretnych usług (dzieła) przez wykonawcę zawierają także postanowienia o przeniesieniu autorskich praw majątkowych przysługujących wykonawcy do dzieła na Spółkę lub postanowienia o zezwoleniu Spółce na korzystanie z dzieła w określonym zakresie bez przenoszenia na Spółkę majątkowych praw autorskich na wskazanych polach eksploatacji. Usługodawcy (wykonawcy) nie wskazują jednak w umowach kwoty ani sposobu obliczenia wynagrodzenia za przeniesienie majątkowych praw autorskich czy też za zezwolenie na korzystanie z dzieła. Umowy te zazwyczaj zawierają łączną cenę, przekraczającą 3.500 zł, za wykonanie usługi i przeniesienie majątkowych praw autorskich (ewentualnie udzielenie licencji). Także dołączana do umów specyfikacja poszczególnych elementów lub etapów realizacji projektu, np. opracowanie projektu graficznego, oprogramowanie portalu, zawartość, konsultacje, video + scenariusz, wideoprezentacja z infoplanszami, projekty ulotek, projekty wizytówek, druk ulotek, helpdesk, hosting, project management nie zawiera wyszczególnienia majątkowych praw autorskich i ich wyceny. Pomimo zwrócenia się przez Spółkę z prośbą o wycenę przenoszonych na Spółkę majątkowych praw autorskich usługodawcy odmawiają dokonania takiej wyceny tłumacząc, iż cena za przeniesienie majątkowych praw autorskich (lub licencji) zawarta jest w cenie usługi. W takim przypadku Spółka nie posiada informacji jaka jest wartość autorskich praw majątkowych (lub też licencji) przenoszonych na Spółkę na podstawie danej umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00