Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.06.2010, sygn. IPPB3/423-132/10-2/JB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-132/10-2/JB

Czy postępowanie Spółki, które zostało opisane w stanie faktycznym jest prawidłowe?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18.03.2010r. (data wpływu 22.03.2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z transakcją nabycia i spłaty wierzytelności - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.03.2010r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie skutków podatkowych związanych z transakcją nabycia i spłaty wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka w 2004 r. nabyła na podstawie zawartych umów szereg wierzytelności przysługujących podmiotom trzecim względem podmiotu A. S.A. (dalej: Dłużnik). Wierzytelności te wynikały m.in. z zawartej przez Dłużnika umowy kredytu obrotowego, wyroku nakazowego sądu oraz z nieuregulowanych przez Dłużnika faktur potwierdzających zakup przez niego towarów lub usług. Każda z wierzytelności w momencie jej przejęcia przez Spółkę istniała i była wymagalna. Cechą wspólną umów na podstawie których Spółka nabyła wierzytelności bez względu na ich nominalną nazwę i szczegółowe warunki jest przelew wierzytelności przysługującej względem Dłużnika na rzecz Spółki z jednoczesnym zastrzeżeniem, że dotychczasowy wierzyciel nie ponosi odpowiedzialności za wypłacalność Dłużnika, w zamian za określone wynagrodzenie (cena). W wyniku transakcji dokonywanych pomiędzy Spółką i wierzycielami Dłużnika, Spółka wstępowała w prawa poszczególnych wierzycieli. Za każdym razem wypłacane przez Spółkę wierzycielowi Dłużnika wynagrodzenie. (cena) za przelaną wierzytelność było niższe niż jej wartość nominalna. Spółka nabyła przedmiotowe wierzytelności kierując się przyjętą strategią gospodarczą. Spółka zamierzała uchronić Dłużnika przed postępowaniem upadłościowym, które w konsekwencji mogło doprowadzić do likwidacji Dłużnika. Spółka zamierzała bowiem nabyć akcje Dłużnika i przejąć nad nim kontrolę właścicielską, co nastąpiło w roku 2006. Do 2006 r. Spółka i Dłużnik nie byli podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2000, Nr 54, poz. 654 ze zm.; dalej: ustawa o PDOP).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00