Interpretacja indywidualna z dnia 04.05.2010, sygn. IPPB2/415-100/10-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-100/10-2/AK
opodatkowanie osiągniętego przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce z o. o z siedzibą na Cyprze w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci wierzytelności i obligacji oraz ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodu w odniesieniu do przedmiotu aportu
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27.01.2010 r. (data wpływu 10.02.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania osiągniętego przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce z o. o z siedzibą na Cyprze w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci wierzytelności i obligacji oraz ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodu w odniesieniu do przedmiotu aportu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10.02.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania osiągniętego przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o z siedzibą na Cyprze w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci wierzytelności i obligacji oraz ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodu w odniesieniu do przedmiotu aportu.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiadającą miejsce zamieszkania w Polsce. W przyszłości, Wnioskodawca zamierza dokonać restrukturyzacji posiadanych aktywów. W tym celu rozważa przystąpienie do istniejącej cypryjskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej Cypco) i dalsze prowadzenie części swoich inwestycji za pośrednictwem tej spółki. Wnioskodawca rozważa objęcie udziałów nowej emisji poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci posiadanych wierzytelności oraz papierów wartościowych (obligacji). Zdaniem Wnioskodawcy status udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na Cyprze daje bowiem większe możliwości prowadzenia działalności w zakresie zarządzana portfelem aktywów finansowych, poszukiwania inwestorów, czy partnerów biznesowych przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka gospodarczego.