Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 01.04.2010, sygn. IPPB2/436-17/10-5/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-17/10-5/AF

zachowanie prawa do zwolnienia z podatku od darowizny

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 05.01.2010 r. (data wpływu 12.01.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do zwolnienia z podatku od darowizny - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.01.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do zwolnienia z podatku od darowizny.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Aktem notarialnym z dnia 10 kwietnia 2006 r. od matki Lidii P. Wnioskodawczyni otrzymała darowiznę spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego położonego w C. o powierzchni użytkowej 74 m oraz piwnicy. W lokalu tym Wnioskodawczyni była zameldowana i faktycznie zamieszkiwała. Ponieważ Wnioskodawczyni nie dysponowała innym spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu lub spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu, jak również nie była właścicielką budynku mieszkalnego ani lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość ani nie była najemcą lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, a w lokalu zamierzała zamieszkiwać przez okres co najmniej 5 lat, co spełniało warunki zwolnienia od podatku spadkowego wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn notariusz po zamieszczeniu w treści aktu oświadczenia Wnioskodawczyni, nie pobrał podatku od darowizny. Już po otrzymaniu darowizny zaistniała konieczność zmiany warunków mieszkaniowych, gdyż Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński z zamiarem powiększenia rodziny, a charakter pracy Wnioskodawczyni i jej męża wymagała wykonywania części zadań w domu. Ponadto podnoszenie kwalifikacji zawodowych niezbędne dla sprostania wymaganiom rynku pracy nie było możliwe w dotychczasowych warunkach mieszkaniowych z uwagi zarówno na rozkład, jak i ogólną powierzchnię mieszkania. Po nabyciu w 2007 r. odpowiedniej działki w dniu 14 maja 2007 r. Wnioskodawczyni wspólnie z mężem złożyła wniosek o pozwolenie na budowę. Pozwolenie takie Wnioskodawczyni wraz z mężem uzyskała decyzją z dnia 24 maja 2007 r. Nr 153/07. Po odpowiednim zaawansowaniu robót budowlanych i wstępnym zabezpieczeniu nowych warunków mieszkaniowych Wnioskodawczyni podjęła decyzję o sprzedaży otrzymanego darowizną spółdzielczego prawa do lokalu mieszkaniowego dla zabezpieczenia środków finansowych niezbędnych na dokończenie budowy. Ostatecznie aktem notarialnym z dnia 30 października 2009 r. Wnioskodawczyni sprzedała wskazane wcześniej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, co było wywiązaniem się ze zobowiązania wynikającego w umowy przedwstępnej z dnia 21 lipca 2009 r. Z dniem sprzedaży Wnioskodawczyni przestała w tym lokalu zamieszkiwać.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00