Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.01.2010, sygn. IPPB5/423-710/09-2/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-710/09-2/DG

Czy prawidłowe jest stanowisko, że moment powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych z tytułu sprzedaży lokali mieszkalnych należy rozpoznawać z chwilą fizycznego wydania lokalu, lub podpisania aktu notarialnego, w zależności od tego, która z tych czynności następuje wcześniej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 03.11.2009r. (data wpływu 09.11.2009r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie określenia momentu powstania przychodu ze sprzedaży lokali mieszkalnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2009r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu powstania przychodu z tytułu przeniesienia własności lokali mieszkalnych na nabywców.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące stan faktyczny.

Spółka jest wspólnikiem spółek komandytowych, które prowadzą działalność w zakresie budowy i sprzedaży lokali mieszkalnych. Sprzedaż lokali następuje w konsekwencji umów przedwstępnych zawieranych z klientami przez spółki komandytowe. Wydanie lokali następuje na podstawie obustronnie podpisanych protokołów zdawczo odbiorczych, zaś umowa sprzedaży zawierana jest w formie aktu notarialnego. Przy czym data protokołu zdawczo-odbiorczego i aktu notarialnego najczęściej nie jest tożsama.

Całość płatności za lokale uiszczana jest w formie zaliczek przed wydaniem lokalu w takim przypadku płatności dokumentowane są fakturami zaliczkowymi wystawianymi przez spółki komandytowe. Sporadycznie, spółki komandytowe zgadzają się na odroczenie części płatności i zapłatę jej już po wydaniu lokalu i po podpisaniu umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. W takiej sytuacji sprzedaż dokumentowana jest fakturami VAT, które wystawiane są w terminie 7 dni od dnia wydania lokalu, za który uważa się dzień podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego lub w terminie 7 dni po podpisaniu aktu notarialnego, w zależności, które ze zdarzeń nastąpiło wcześniej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00