Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.02.2010, sygn. IBPP2/443-949/10/BW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-949/10/BW
Czy w przedstawionym zaistniałym stanie faktycznym umowę powierniczego przelewu wierzytelności należy traktować jako odpłatne zbycie wierzytelności uniemożliwiające w świetle art. 89a ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT zastosowanie ulgi na złe długi?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2010r. (data wpływu 15 listopada 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie uznania czy w zaistniałym stanie faktycznym umowę powierniczego przelewu wierzytelności należy traktować jako odpłatne zbycie wierzytelności uniemożliwiające w świetle art. 89a ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT zastosowanie ulgi na złe długi - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 listopada 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie uznania czy w zaistniałym stanie faktycznym umowę powierniczego przelewu wierzytelności należy traktować jako odpłatne zbycie wierzytelności uniemożliwiające w świetle art. 89a ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT zastosowanie ulgi na złe długi.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w październiku, listopadzie oraz grudniu 2008 roku dokonał na rzecz sp. z o.o. sprzedaży usług. Kontrahent Wnioskodawcy nie wywiązał się z obowiązku zapłaty za wykonane usługi. Wobec braku płatności Wnioskodawca umową z 3 marca 2009 roku dokonał powierniczego przelewu wierzytelności na rzecz firmy, zajmującej się profesjonalnym obrotem wierzytelnościami oraz windykacją wierzytelności. Z umowy tej wynikało, że Wnioskodawca przeniósł na powiernika nieuregulowane dotychczas wierzytelności. Powiernik zobowiązał się do podjęcia czynności zmierzających do odzyskania kwot wynikających z tych wierzytelności, za które to czynności miał otrzymać wynagrodzenie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right