Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.12.2010, sygn. IBPBI/1/415-1032/10/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1032/10/KB
występowanie różnic kursowych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2010r. (data wpływu do tut. Biura 08 października 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie występowania różnic kursowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 08 października 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie występowania różnic kursowych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług biura rachunkowego. Zamierza również świadczyć usług na rzecz odbiorców z Unii Europejskiej, konkretnie z Niemiec. Równocześnie zakupuje komputery, skanery oraz materiały eksploatacyjne w Niemczech. Należności otrzymywane z tytułu sprzedaży świadczonych usług będą wpływać na rachunek bankowy dewizowy prowadzony w euro. Część tych kwot nie podlega przewalutowaniu na złote polskie, pozostaje na rachunku dewizowym i zostaje wykorzystana na zapłatę zobowiązań zagranicznych, wyrażonych w walucie. Zdarzają się również sytuacje, kiedy z uwagi na zbyt niski stan środkó1)w zgromadzonych na rachunku, w stosunku do zobowiązań Wnioskodawca dokonuje zakupu waluty euro w kantorze i walutę wpłaca na rachunek dewizowy. Sporadycznie dokonuje zasilenia rachunku dewizowego z jego oszczędności osobistych. Działalność rozlicza na podstawie podatkowej księgi przychodó2)w i rozchodów. Rozchód waluty wyceniany jest wg metody FIFO (pierwsze przyszło pierwsze wyszło), czyli rozchód walut dokonywany jest po kursie historycznym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right