Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.12.2010, sygn. IBPBI/1/415-1125/10/RM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1125/10/RM
Skutki podatkowe wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki jawnej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 02 listopada 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 04 listopada 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki jawnej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 04 listopada 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki jawnej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą w zakresie przetwórstwa mięsnego. W najbliższej przyszłości zamierza wnieść zorganizowaną część prowadzonego przedsiębiorstwa do spółki jawnej, jako aport rzeczowy na poczet wkładów. W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodzą wszystkie urządzenia i maszyny do produkcji, samochody, zobowiązania i należności, zapasy, know-how oraz prawa i obowiązki z umów o pracę. Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług oraz art. 5a pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Mając na uwadze powyższe, wymienione wyżej składniki majątkowe wchodzące w skład aportu rzeczowego jednoznacznie spełniają funkcje zorganizowanej części przedsiębiorstwa ponieważ są ściśle ze sobą powiązane i nie mogą pojedynczo realizować określonych zadań gospodarczych a jedynie łącznie. Zatem całość stanowi zespół organizacyjnie i finansowo wyodrębniony przy czym nie sporządzający samodzielnie bilansu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right