Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.12.2010, sygn. IBPP3/443-739/10/PK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-739/10/PK
uznanie czy opisane we wniosku nabycie wierzytelności oraz ich egzekucja stanowi świadczenie usług jak też ewentualnego opodatkowania tych usług
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2010r. (data wpływu), uzupełnionym pismem z dnia 24 listopada 2010r. (data wpływu 1 grudnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy opisane we wniosku nabycie wierzytelności oraz ich egzekucja stanowi świadczenie usług jak też ewentualnego opodatkowania tych usług - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 września 2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy opisane we wniosku nabycie i zbycie wierzytelności oraz ich egzekucja stanowi świadczenie usług jak też ewentualnego opodatkowania tych usług. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 24 listopada 2010r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca zajmuje się usługami w zakresie usług pośrednictwa finansowego: PKWiU Sekcja J ex (65-67) i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatnik ze środków własnych nabył wierzytelność innego podmiotu gospodarczego - wierzyciela pierwotnego - w drodze umowy sprzedaży wierzytelności. Nabyta wierzytelność weszła w skład przedsiębiorstwa Podatnika jako jego aktywa. Umowa cesji nie nakładała na Podatnika jakiegokolwiek innego (poza zapłatą "ceny") obowiązku świadczenia na rzecz cedenta. Zapisy umowy nie przewidują też możliwości powrotnego przeniesienia wierzytelności (regres) na dotychczasowego wierzyciela pierwotnego. Wierzytelność została nabyta po cenie niższej od wartości nominalnej. Wierzytelność - po podpisaniu ugody pomiędzy Podatnikiem a dłużnikiem - została zabezpieczona hipoteką na nieruchomości mieszkaniowej. W związku z możliwością pojawienia się trudności w spłacie należności Podatnik przewiduje sytuację, w której dłużnik przeniesie własność nieruchomości hipotecznej na Podatnika w drodze umowy sprzedaży za cenę, która zostanie potrącona z kwoty zadłużenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right