Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.09.2010, sygn. IBPP1/443-621/10/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-621/10/BM

Czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa do istniejącej Spółki z o.o. nie będzie opodatkowane podatkiem VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2010r. (data wpływu 29 czerwca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa do istniejącej Spółki z o.o. nie będzie opodatkowane podatkiem VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa do istniejącej Spółki z o.o. nie będzie opodatkowane podatkiem VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest współwłaścicielem w częściach ułamkowych (w wysokości 1/2 udziału) wraz ze swoim bratem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 kc. Na przedsiębiorstwo to składają się ruchomości (specjalistyczne maszyny, ciężki sprzęt transportowy, a także urządzenia biurowe: meble, komputery itd.) i nieruchomości (grunty przeznaczone pod wykopaliska kruszywa, w szczególności piasku, a także tereny już wyeksploatowane, co do których wszczęto już lub dopiero zostaną wszczęte procedury rekultywacyjne), a także wierzytelności (w szczególności z tytułu umów dzierżawy tegoż przedsiębiorstwa) oraz obciążenia (w szczególności z tytułu podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych). Na przedsiębiorstwo składa się kilka jego oddziałów, zależnych od miejsca położenia nieruchomości i ruchomości służących eksploatacji kruszywa. Dlatego też Współwłaściciele zawarli kilka umów dzierżawy obejmujących ww. ruchomości i nieruchomości na rzecz osoby trzeciej prowadzącej działalność gospodarczą polegającą na wydobywaniu kruszyw z ww. terenów nieruchomości - przy użyciu wydzierżawionego sprzętu. Osoba trzecia dodatkowo zatrudnia pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00