Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.10.2010, sygn. IBPP2/443-603/10/RSz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-603/10/RSz
moment powstania obowiązku podatkowego dla świadczonych usług budowlanych i budowlano-montażowych, w przypadku gdy Wnioskodawca dokonał cesji wierzytelności z tego tytułu na rzecz banku w ramach faktoringu pełnego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2010r. (data wpływu 23 lipca 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla świadczonych usług budowlanych i budowlano-montażowych, w przypadku gdy Wnioskodawca dokonał cesji wierzytelności z tego tytułu na rzecz banku w ramach faktoringu pełnego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 lipca 2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla świadczonych usług budowlanych i budowlano-montażowych, w przypadku gdy Wnioskodawca dokonał cesji wierzytelności z tego tytułu na rzecz banku w ramach faktoringu pełnego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej: Spółka), jako podatnik VAT czynny prowadzi działalność w zakresie robót budowlanych obejmujących głównie budowy mostowe i przemysłowe wykonywane na terytorium Polski, za które to prace otrzymuje wynagrodzenie na podstawie wystawianych faktur. Spółka wystawia faktury z 30-dniowym terminem płatności w oparciu o podpisany każdorazowo protokół zdawczo-odbiorczy obejmujący poszczególne etapy prowadzonych robót niezwłocznie po sporządzeniu tegoż protokołu. Biorąc jednakże pod uwagę szereg okoliczności, w szczególności szybszą konieczność uzyskiwania środków pieniężnych na dalsze prowadzenie inwestycji, Spółka zamierza podpisać umowę faktoringową z bankiem. Na podstawie podpisanej umowy faktoringu bank, jako faktor, wypłacałby Spółce (faktorantowi) kwoty wynikające z przekazywanych faktur niezwłocznie po powstaniu wierzytelności (wystawieniu faktury) i scedowaniu jej na faktora, przy czym bank będzie potrącał przy tych wypłatach swoje wynagrodzenie (w formie dyskonta), na które będzie wystawiał Spółce fakturę. Kwoty, o których mowa powyżej, mają być przekazywane Spółce przez bank przed upływem 30. dnia od wykonania usługi (sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right