Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.06.2010, sygn. IBPP2/443-298/10/ASz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-298/10/ASz
obowiązek dokonania przez Wnioskodawcę korekty podatku naliczonego od otrzymanych środków trwałych na podstawie art. 91 ustawy o VAT, w sytuacji otrzymania środków trwałych pochodzących z likwidowanej spółki cywilne
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2010r. (data wpływu 29 marca 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania przez Wnioskodawcę korekty podatku naliczonego od otrzymanych środków trwałych na podstawie art. 91 ustawy o VAT, w sytuacji otrzymania środków trwałych pochodzących z likwidowanej spółki cywilnej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 czerwca 2010r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania przez Wnioskodawcę korekty podatku naliczonego od otrzymanych środków trwałych na podstawie art. 91 ustawy o VAT, w sytuacji otrzymania środków trwałych pochodzących ze likwidowanej spółki cywilnej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
W najbliższym czasie wraz ze wspólnikiem Wnioskodawca zamierza dokonać likwidacji prowadzonej przez nich spółki cywilnej. W trakcie likwidacji nastąpi podział majątku spółki na dwóch wspólników. Dodatkowo obok działalności w formie spółki cywilnej Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w ramach której jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i prowadzi dla celów ewidencyjnych podatkową księgę przychodów i rozchodów. W momencie podziału majątku spółki znajdujące się w niej środki trwałe w tym nieruchomości zostaną przekazane proporcjonalnie do posiadanych udziałów na rzecz każdego z nich. Otrzymane środki trwałe w tym nieruchomości Wnioskodawca przekaże do prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W ramach tej działalności Wnioskodawca wykonuje wyłącznie czynności dające prawo do całkowitego odliczenia podatku od towarów i usług. Po likwidacji spółki cywilnej Wnioskodawca będzie w dalszym ciągu prowadzić swoją działalność gospodarczą, będąc aktywnym podatnikiem podatku VAT a otrzymane nieruchomości będzie wykorzystywane do działalności opodatkowanej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right