Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.11.2010, sygn. IBPBII/1/436-195/10/AŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-195/10/AŻ

obowiązek uiszczenia podatku w związku z nabyciem spadku z zagranicy

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura - 16 sierpnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie obowiązku uiszczenia podatku w związku z nabyciem spadku z zagranicy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie obowiązku uiszczenia podatku w związku z nabyciem spadku z zagranicy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawione następujący stan faktyczny:

W dniu 10 czerwca 2008r. zmarła w USA Pani S., pozostawiając testament ma mocy którego, po jego uprawomocnieniu prawa majątkowe nabyli trzej spadkobiercy: W.B. (brat), M.K.(siostra) oraz Z.P. (dalsze pokrewieństwo w III grupie podatkowej). W momencie otwarcia i uprawomocnienia się testamentu W.B. i M.K. nie żyli, przeżył spadkodawcę tylko Z.P. Część spadku przypadająca W.B. została podzielona na jego czterech synów, natomiast część M.K. przypadła w udziale jej córce Wnioskodawczyni. Z uwagi, że Z.P. zmarł wprawdzie po otwarciu i uprawomocnieniu się testamentu (data śmierci lipiec 2009r.), ale przed zakończeniem postępowania spadkowego i otrzymaniem środków pieniężnych na konto bankowe, jego część została podzielona już w postępowaniu spadkowym w USA pomiędzy jego żonę i troje dzieci. Tak więc już w postępowaniu sądowym w USA nabyli oni prawa majątkowe. W dniu 06 maja 2010r. kancelaria prawna z miasta N. w USA zajmująca się przeprowadzeniem postępowania spadkowego po jego zakończeniu przelała należne kwoty na konta osobiste wszystkich dziewięciu spadkobierców, obywateli Polski, mających miejsce stałego pobytu w Polsce. Spadkobiercy ustawowi po Z.P. skorzystali ze zwolnienia z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, dokonując tylko zgłoszenia nabycia praw majątkowych w okresie 6 miesięcy po zmarłym Z.P.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00