Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.10.2010, sygn. IBPP3/443-523/10/BWo, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-523/10/BWo
mejsce świadczenia usług
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 czerwca 2010 r. (data wpływu 20 lipca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie ustalenia miejsca świadczenia usług - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie ustalenia miejsca świadczenia usług.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:
Wnioskodawca nabywa w Niemczech usługę określoną umową jako użyczenie firmie X adresu do celów służbowych wraz z podstawowym serwisem biurowym. Wnioskodawca podpisał umowę z niemiecką firmą, która udostępnia Wnioskodawcy adres i podstawową obsługę biurową w postaci przyjmowania korespondencji pocztowej, faksowej, poczty elektronicznej. Korespondencja ta ma być przez firmę niemiecką opiniowana i jak zajdzie potrzeba konsultowana z doradcą podatkowym i prawnym. Ponadto firma ta zobowiązuje się do pomocy w obsłudze delegacji z Polski i ma obowiązek informowania Wnioskodawcy o wszelkich ważnych terminach spotkań z klientami kontraktowymi i przedstawicielami urzędów niemieckich. Honorarium za użyczenie adresu wynosi 250 Euro a za obsługę biurową 100 Euro. Cena obsługi biurowej stanowi około 30% ceny całości usługi. Wnioskodawca nabywaną usługę traktował jako usługę związaną z nieruchomością i nie rozpoznawał do tej pory importu usług. Firma niemiecka do końca 2009 roku przesyłała faktury obciążone niemieckim VAT-em. Jednak od 1 stycznia bieżącego roku Wnioskodawca otrzymuje faktury bez VAT-u z zaznaczeniem, iż podlegają rozliczeniu w Polsce. Również od stycznia niemiecka firma wykonuje tę usługę w całości w kwartalnych informacjach podsumowujących, dotyczących świadczonych usług. Niewykazywanie tych usług przez Wnioskodawcę powoduje oczywiste niezgodności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right