Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.09.2010, sygn. IBPBI/2/423-1222/10/JD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1222/10/JD
W którym okresie Bank ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartość udokumentowanej nieściągalnej wierzytelności z tytułu udzielonego kredytu/pożyczki oraz gwarancji/poręczenia udzielonego kredytu/pożyczki, czy w roku spełnienia się warunku zgodnie z art. 16 ust. 2 pkt 2 ustawy CIT i dokonania wyłączenia z ksiąg takiego aktywa (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Banku, przedstawione we wniosku z dnia 23 czerwca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 29 czerwca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 czerwca 2010 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Bank jest jednostką uprawnioną do udzielania pożyczek i kredytów na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe.
Rozporządzenim (WE) nr parlamentu europejskiego i Rady Europy z dnia 19 lipca 2002 r. w sprawie stosowania międzynarodowych standardów rachunkowości (Dz. U.UE L z dnia 11 września 2002 r.) Parlament Europejski i Rada Europy nakazały państwom członkowskim aby najpóźniej do 2007 roku jednolity zestaw globalnych międzynarodowych standardów rachunkowości, MSR, został zastosowany we wszystkich wspólnotowych spółkach notowanych w obrocie publicznym na wspólnotowym rynku regulowanym. W celu umożliwienia Państwom Członkowskim i spółkom przeprowadzenie niezbędnych dostosowań pozwalających na zastosowanie międzynarodowych standardów rachunkowości, niezbędnym stało się dostosowanie niektórych przepisów już w 2005 r. i od tego roku wprowadzono odpowiednie przepisy dotyczące stosowania po raz pierwszy Międzynarodowych Standardów Rachunkowości przez polskie spółki, w następstwie wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.