Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.04.2010, sygn. IBPP2/443-54/10/ICz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-54/10/ICz
Ustalenie momentu sprzedaży licencji oprogramowania przez dystrybutora na rzecz odbiorcy finalnego oraz możliwości wystawienia zbiorczej faktury VAT.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2010r. (data wpływu 19 stycznia 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 marca 2010r. (data wpływu 1 kwietnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu sprzedaży licencji oprogramowania przez dystrybutora na rzecz odbiorcy finalnego oraz możliwości wystawienia zbiorczej faktury VAT jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 stycznia 2010r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 29 marca 2010r. (data wpływu 1 kwietnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu sprzedaży licencji oprogramowania przez dystrybutora na rzecz odbiorcy finalnego oraz możliwości wystawienia zbiorczej faktury VAT.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej również Spółka) zamierza rozpocząć dystrybucję licencji oprogramowania K.L. na zasadach sprzedaży o charakterze ciągłym, w rozumieniu § 5 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337). Umowa o współpracy handlowej z dystrybutorem krajowym, będącym rezydentem w rozumieniu prawa dewizowego, będzie określała w szczególności okres rozliczenia oraz klauzulę określającą moment przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jako właściciel. Dystrybutor pierwszego dnia każdego miesiąca otrzyma w formie elektronicznej n kodów aktywacyjnych, z prawem dystrybucji. Będzie to forma depozytu technicznego pozwalającego poprzez właściwe oprogramowanie, w momencie otrzymania zamówienia, na automatyczne generowanie wysyłki zawierającej sprzedawany kod aktywacyjny. Umowa ramowa współpracy handlowej będzie określała moment przeniesienia prawa do rozporządzania kodem aktywacyjnym jak właściciel przez dystrybutora dopiero w momencie dokonania przez niego sprzedaży na rzecz finalnego konsumenta. Zastrzeżenie umowne prawa do rozporządzania towarem jak właściciel w momencie sprzedaży przez dystrybutora wynika z konieczności zapewnienia dużej przepustowości sprzedaży przez kanały dystrybucyjne z użyciem ww. depozytu technicznego. Po zakończeniu miesiąca rozrachunkowego sprzedana przez dystrybutora ilość kodów aktywacyjnych będzie uwzględniona na fakturze sprzedaży wystawionej przez Spółkę na rzecz dystrybutora na podstawie przekazanego przez niego miesięcznego raportu sprzedanych kodów aktywacyjnych. Pozostała nie sprzedana ilość kodów aktywacyjnych będzie pozostawała w dyspozycji dystrybutora jako towar obcy z przeznaczeniem na sprzedaż w kolejnych miesiącach.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right