Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.07.2010, sygn. IBPP3/443-287/10/PH, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-287/10/PH

Wnioskodawca rozważa możliwość: sprzedaży zakupionego towaru w Chinach na terenie Chin z pominięciem terytorium Polski - Producent chiński wystawia fakturę zakupową na Wnioskodawcę, a towar który jest własnością Wnioskodawcy postawiony zostaje przez stronę chińską do dyspozycji w porcie w Chinach stronie rosyjskiej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2010r. (data wpływu 26 kwietnia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji łańcuchowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji łańcuchowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Od 2009 roku Wnioskodawca importuje towary z Chin bezpośrednio do Polski, gdzie następuje odprawa celna, w ramach której zastosowana zostaje procedura dopuszczania do obrotu zaimportowanego towaru.

Wnioskodawca uzyskuje dokument odprawy celnej SAD po uiszczeniu wymaganych prawem należności celnych oraz podatkowych. Na terenie Polski towar ten Wnioskodawca sprzedaje m.in. do Rosji. W związku ze zwiększającymi się kosztami transportu morskiego, a co za tym idzie podrożeniem ceny importowanego towaru (Wnioskodawca zaznacza, że od sierpnia 2009 roku do dnia dzisiejszego fracht morski wzrósł o 130% i nie ma widoku na obniżkę, a wręcz ceny mają iść w górę) oraz skróceniem całej procedury związanej z importem, Wnioskodawca rozważa możliwość sprzedaży zakupionego towaru w Chinach na terenie Chin z pominięciem terytorium Polski.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00