Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.03.2010, sygn. IBPBII/2/415-30/10/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-30/10/HS

Czy dochód uzyskany przez wnioskodawcę z tytułu nieodpłatnego nabycia akcji spółki amerykańskiej będzie podlegać opodatkowaniu w dacie nieodpłatnego nabycia akcji czy też dopiero w dacie ich późniejszego zbycia jako przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 06 stycznia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu otrzymanych nieodpłatnie akcji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 stycznia 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu otrzymanych nieodpłatnie akcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest obywatelem amerykańskim na stałe zamieszkującym w Polsce, gdzie posiada swoją rezydencję podatkową. Obecnie jest zatrudniony w spółce C. Sp. z o.o., która należy do globalnego koncernu C. I. z siedzibą główną w USA. W ramach globalnego planu motywacyjnego dla kluczowych pracowników koncernu w różnych krajach świata koncern C.I. przyznaje im własne akcje. Zasady przyznawania akcji określa umowa. Umowa przewiduje jaka ilość akcji zostaje przyznana pracownikowi (akcje przyrzeczone). Wraz z upływem terminów określonych w umowie własność określonej partii akcji przechodzi na pracownika. Od tej daty może on nabyte akcje sprzedać w dowolnym wybranym przez siebie czasie. Akcje przyznawane są bezpośrednio przez amerykański koncern C.I. W 2009r. wnioskodawca nabył w ten sposób pierwszą partię akcji koncernu C. I.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00