Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18.02.2010, sygn. IBPP3/443-892/09/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-892/09/DG

Czy można zastosować zwolnienie z akcyzy przewidziane w § 21 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego i dokonać obniżenia (pomniejszenia) zobowiązania w podatku akcyzowym w deklaracji miesięcznej od piwa nie sprzedanego, od którego akcyza wcześniej została zapłacona, a piwo stało się nieprzydatne do spożycia z uwagi na upływ terminu przydatności do spożycia i zostanie zniszczone w składzie podatkowym?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki , przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2009r. (data wpływu 18 listopada 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie zastosowania zwolnienia określonego w § 21 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 32, poz. 228) w przypadku zniszczenia piwa nieprzydatnego do spożycia - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2009r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie zastosowania zwolnienia określonego w § 21 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 32, poz. 228) w przypadku zniszczenia piwa nieprzydatnego do spożycia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wyprowadza ze składu podatkowego produkowane piwo do własnego magazynu zamiejscowego. Od wyprowadzonego ze składu podatkowego piwa Spółka dokonuje zapłaty akcyzy wstępnie za okresy dzienne. Sprzedaż nie nastepuje w momencie wyprowadzenia i piwo znajduje się w magazynie zamiejscowym do momentu dokonania sprzedaży kontrahentowi. Piwo jest produktem sezonowym, a wielkość jego sprzedaży zależy w bardzo dużym stopniu od warunków pogodowych. Wnioskodawca odpowiednio wcześniej produkuje i gromadzi zapasy piwa, które następnie wyprowadza ze składu podatkowego do własnych magazynów zamiejscowych rozlokowanych w kraju. Nie istniej możliwość zgromadzenia tak dużych ilości piwa na terenie składu podatkowego. Od wyprowadzonego piwa Spółka płaci podatek akcyzowy. W momencie znalezienia nabywcy jest wystawiana faktura VAT i dopiero wówczas następuje sprzedaż piwa oraz dostarczenie z magazynu zamiejscowego do nabywcy. Piwo znajdujące się w magazynie zamiejscowym, które nie zostanie sprzedane może ulec przeterminowaniu (z uwagi na upływ terminu jego przydatności do spożycia). Przeterminowane piwo lub piwo ze zbliżającym się upływem terminu przydatności do spożycia faktycznie nie zostanie sprzedane i dopuszczone do konsumpcji. W takiej sytuacji Spółka zamierza takie piwo z powrotem przywieźć do składu podatkowego i dokonać jego zniszczenia na warunkach i w trybie określonych w odrębnych przepisach. Odrębne przepisy to art. 30 ust. 2 pkt 2 i ust. 5 oraz 34 ust. 1 pkt k ustawy o Służbie Celnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00