Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.04.2010, sygn. IBPP2/443-60/10/ICz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-60/10/ICz

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej zwrot opłat za wieczyste użytkowanie gruntu i zwrot podatku od nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko, Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2010r. (data wpływu 21 stycznia 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 kwietnia 2010r. (data wpływu 12 kwietnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej zwrot opłat za wieczyste użytkowanie gruntu i zwrot podatku od nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2010r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 9 kwietnia 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej zwrot opłat za wieczyste użytkowanie gruntu i zwrot podatku od nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 14 maja 2009r. podatnik zawarł ze spółką "Z" Sp. z o.o. z siedzibą w Z (dalej: Sprzedawca), przedwstępną umowę sprzedaży prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej. W wyniku zawarcia umowy przyrzeczonej podatnik miał nabyć ww. prawo od Sprzedawcy. Strony ustaliły termin i warunek zawarcia umowy przyrzeczonej, a także cenę i sposób zapłaty. Po uiszczeniu pierwszej z dwóch rat na rzecz Sprzedawcy, co nastąpiło w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy przedwstępnej, przedmiotowa nieruchomość, zgodnie z treścią ww. umowy przedwstępnej, została podatnikowi oddana w posiadanie, a co więcej, Sprzedawca udzielił mu nawet prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, w związku z planami inwestycyjnymi podatnika w stosunku do tego gruntu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00