Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.04.2010, sygn. IBPP4/443-390/10/EJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-390/10/EJ

ustalenie sposobu odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów energii elektrycznej, cieplnej, wody i ścieków

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2010r. (data wpływu 9 marca 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia sposobu odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów energii elektrycznej, cieplnej, wody i ścieków jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia sposobu odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów energii elektrycznej, cieplnej, wody i ścieków.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Fundacja w ramach wewnętrznej organizacji prowadzi wydzielony Zakład Aktywności Zawodowej. Działalność Fundacji polegająca na świadczeniu usług rehabilitacyjnych jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, natomiast działalność Zakładu Aktywności Zawodowej polegająca na wytwarzaniu przez osoby niepełnosprawne wyrobów i świadczeniu usług na rzecz osób trzecich, podlega opodatkowaniu. W ramach działalności Fundacji dla potrzeb przypisania kosztów do poszczególnych segmentów Wnioskodawca dokonał podziału kosztów, które fakturowane są dla Fundacji jako całość, tj. energii elektrycznej, kosztów eksploatacji budynków, gazu, wody i ścieków. Przypisanie kosztów dokonane zostało w oparciu o proporcje wynikające z zajmowanej powierzchni, intensywności korzystania z mediów, z czego koszty zużycia energii elektrycznej w oparciu o zajmowana powierzchnię i intensywność korzystania z urządzeń zasilanych energią, koszty zużycia wody i ścieków rozliczane są w proporcji do ilości osób (pracowników i uczestników prowadzonych zajęć), koszty energii cieplnej proporcjonalnie do zajmowanej powierzchni. Równolegle do rozdziału kosztów rozliczany jest VAT naliczony jako związany z działalnością opodatkowaną i związany z działalnością nieopodatkowaną. Podział kosztów jest dokonany na początku roku i przyjęty uchwałą zarządu, określany jest w procentach udziału w całości. W rejestrze zakupów prowadzonym dla potrzeb rozliczania VAT dokument (faktura zakupu) jest ujmowany w podziale na zakupy związane z działalnością opodatkowaną Zakładu Aktywności Zawodowej i związaną z działalnością zwolnioną. Zdaniem Wnioskodawcy zastosowanie wyodrębnienia zakupów według określonego wewnętrznie udziału jest prawidłowe. Zastosowanie podejścia określonego w art. 90 ustawy o VAT byłoby nieadekwatne do udziału w faktycznym zużyciu mediów (energia, ciepło, woda, ochrona).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00