Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27.01.2010, sygn. IBPBI/2/423-1306/09/JD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1306/09/JD
1. Czy na dzień przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej do używania wyłącznie naliczone (niezrealizowane w drodze zapłaty zobowiązań w walucie obcej), na ten dzień różnice kursowe korygują cenę nabycia lub koszt wytworzenia, a w efekcie wartość początkową środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej?
2. Czy w momencie faktycznej realizacji różnic kursowych (poprzez zapłatę zobowiązania dotyczącego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej), o których mowa w pytaniu 1, różnicę kursową powstałą pomiędzy wyceną tych zobowiązań z dnia wprowadzenia środka trwałego do używania, a dniem faktycznej zapłaty tych zobowiązań (zrealizowania różnicy kursowej) będzie można uznać za prawidłowo ustalony przychód podatkowy lub koszt uzyskania przychodów?
3. Jeżeli odpowiedź na pytanie numer 1 będzie negatywna, czyli jeżeli naliczone różnice kursowe od zobowiązań, które na moment przyjęcia środka trwałego nie zostały zapłacone nie wpływają na ustalenie wartości początkowej środka trwałego to, w jakiej części odpisy amortyzacyjne dokonywane od tak ustalonej wartości początkowej stanowią koszt uzyskania przychodu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 28 października 2009r.), uzupełnionym w dniu 11 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- wpływu naliczonych różnic kursowych na cenę nabycia lub koszt wytworzenia, a w efekcie wpływu na wartość początkową środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)