Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.03.2010, sygn. ITPP2/443-1275/10/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1275/10/AW
Opodatkowanie transakcji dostawy lokali mieszklanych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2010 r. (data wpływu 10 grudnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 2 marca 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy lokali mieszkalnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 grudnia 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 2 marca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy lokali mieszkalnych.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Prowadzi Pan działalność gospodarczą niezwiązaną ze sprzedażą nieruchomości (tłumaczenia językowe), z tytułu której jest płatnikiem podatku VAT. W 2010 r. zakupił Pan razem z żoną (wspólnota małżeńska) działkę w celu wybudowania dwóch budynków mieszkalnych w zabudowie bliźniaczej z garażami. Budynki miały być wykorzystywane na cele mieszkalne całej rodziny (łącznie z rodzicami Pana i żony), jednakże z powodu złej kondycji finansowej i problemów rodzinnych, powyższe plany uległy zmianie. Budynki posiadają cztery osobne wejścia, wobec czego będzie można ustanowić odrębne księgi wieczyste i wyodrębnić cztery lokale mieszkalne. Rozważa Pan możliwość sprzedaży wszystkich czterech mieszkań. Obecnie zamierza Pan zbyć nieruchomość bez wykorzystywania jej na żadne cele, niemniej jednak proces sprzedaży jest procesem długim i może się okazać, że albo żona, albo Pan, będzie chcieć zostawić dla siebie jedno mieszkanie. Wszystko zależy od sytuacji finansowej oraz prywatnej, jak również porozumienia między Panem i żoną. W przeszłości nabył Pan, jako kawaler, jedno mieszkanie, a w późniejszym okresie, już wspólnie z żoną, kolejne mieszkanie. Każdy z lokali był nabyty do własnych celów. Poza tymi dwoma transakcjami oraz nabyciem działki będącej przedmiotem niniejszego wniosku, nie nabywał Pan, ani nie zbywał, innych nieruchomości. Obecnie nie planuje dokonywać transakcji zbycia posiadanych, niewymienionych we wniosku, nieruchomości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right