Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.12.2010, sygn. ITPP1/443-974/10/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-974/10/AP
Czy składki członkowskie można zaliczyć w całości do grupowania "91" jako korzystającego ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, a nie traktować jako wynagrodzenia za wykonie usług na rzecz swoich członków, co rodziłoby obowiązek podatkowy w VAT, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 2 ustawy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2009 r. (data wpływu 5 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług świadczonych przez organizacje członkowskie na rzecz członków - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 października 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług świadczonych przez organizacje członkowskie na rzecz członków.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Stowarzyszenie jest organizacją zrzeszającą osoby, które prowadzą działalność gospodarczą na własny rachunek w zakresie przewozu osób i bagażu. Stowarzyszenie działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. Nr 79, poz. 855) i realizuje swoje cele na podstawie statutu. Głównym celem Stowarzyszenia jest ochrona i reprezentowanie interesów zawodowych swoich członków, dbanie o wysoki poziom świadczonych usług, przestrzeganie zasad etyki zawodowej, udzielanie pomocy członkom oraz organizowanie życia koleżeńskiego. Jednym ze sposobów realizacji tych celów jest zapisane w § 8 pkt 3 zapewnienie informacji związanych z wykonywaniem zawodu taksówkarza, w tym zlecanie kursów przez centralę. Ma to zapewnić odpowiedni poziom świadczonych usług przez członków Stowarzyszenia, gdyż większość zapotrzebowań na usługi jest zgłaszana przez klientów drogą telefoniczną Stowarzyszenie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Członkowie Stowarzyszenia świadczą bezgotówkowe usługi przewozu osób na rzecz firm, które mają podpisane ze Stowarzyszeniem umowy na świadczenie takich usług. Następnie, na podstawie rachunków dostarczonych przez członków, Stowarzyszenie wystawia faktury VAT za wykonane usługi. Firmy zlecają zapotrzebowanie na przewozy drogą telefoniczną, następnie są one przekazywane członkom przez centralę drogą radiową. Podobnie przekazywane są zapotrzebowania na usługi zgłaszane przez osoby fizyczne. Działalność statutowa Stowarzyszenia jest finansowana głównie ze składek członkowskich oraz wpisowego. Stowarzyszenie osiąga także nieznaczne przychody z reklam. Składki członkowskie tworzą majątek, który służy realizacji celów statutowych. Od wpłacanych przez członków składek, Stowarzyszenie nie odprowadza podatku od towarów i usług, zaliczając je w całości do działalności zakwalifikowanej w PKWiU do grupowania 91 jako działalność organizacji członkowskiej, gdzie indziej nie sklasyfikowana i jako taka korzysta ona ze zwolnienia od podatku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right