Interpretacja indywidualna z dnia 09.11.2010, sygn. ITPP2/443-857/10/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-857/10/AP
Usługi drukowania i oprawy książek korzystają z obniżonej stawki podatku 0%.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2010 r. przesłanym według właściwości przez Naczelnika Urzędu Skarbowego (data wpływu 18 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 26 października 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla usług druku i oprawy wydawnictw - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 sierpnia 2010 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 26 października 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla usług druku i oprawy wydawnictw.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m. in. produkcji poligraficznej polegającej na wytwarzaniu metodami poligraficznymi książek i czasopism posiadających nadany symbol identyfikatora ISBN lub ISSN, z własnych materiałów (papieru, kartonu, klejów, odczynników, farb i innych komponentów), przy użyciu własnych maszyn. Spółka wykorzystuje materiały własne także do produkcji różnorodnych publikacji nie objętych symbolami ISBN i ISSN. Na zlecenie klientów Spółka wykonuje za wynagrodzeniem szereg różnorodnych czynności procesu produkcyjnego, których efektem końcowym jest wytworzenie zdatnego do użycia przez odbiorcę finalnego nakładu książek lub czasopism specjalistycznych, oznaczonych ww. symbolami. Z chwilą wydania gotowego produktu klientowi, Spółka traci prawo własności materiału, na którym książka lub czasopismo specjalistyczne zostało wydane i przenosi na klienta prawo do rozporządzania towarem jak właściciel.