Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.11.2010, sygn. ITPP2/443-766/10/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-766/10/RS

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych droga elektroniczną.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2010 r. (data wpływu 27 lipca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 1 października 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych drogą elektroniczną - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2010 r., został złożony wniosek, uzupełnionym w dniu 1 października 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych drogą elektroniczną.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka nabywa towary i usługi opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Dokonując czynności opodatkowanych, jako nabywca otrzymuje wystawiane w formie papierowej faktury VAT przesłane pocztą lub doręczone osobiście. W związku z otrzymywaniem dużej ilości faktur zakupu oraz częstymi przypadkami opóźnienia poczty w dostarczeniu faktur, Spółka rozważa rozwiązanie, zgodnie z którym wystawione przez kontrahentów faktury VAT w formie, która uniemożliwiałaby ich modyfikację (np. plik PDF), byłyby przesyłane na założony tylko w tym celu adres e-mail. Faktury nie będą opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym i kolejno byłyby zapisywane na odpowiednio zabezpieczonym serwerze oraz nośnikach danych. Na żądanie właściwego organu, faktury byłyby udostępniane. Ponadto istnieć będzie wiarygodna metoda wykazania daty wpływu faktury do Spółki i tym samym spełnione zostaną przesłanki potrzebne do sprawdzenia prawidłowości rozliczenia podatku. Zapewnione zostanie bezpieczeństwo, wiarygodność i nienaruszalność wystawianych i przesyłanych faktur.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00