Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.09.2010, sygn. ITPB3/423-332/10/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-332/10/AW
1. Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego otrzymane z tytułu odszkodowania wartości pieniężne stanowią przychód podlegający opodatkowaniu w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (opcja bez powierniczego przelewu wierzytelności)?
2. Czy stanowi przychód w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odszkodowanie otrzymane z tytułu ubezpieczenia ryzyka kupieckiego w przypadku, gdy ubezpieczyciel przenosi na ubezpieczającego w ramach powierniczego przelewu wierzytelności w celu jego dochodzenia, lub też czy stanowi taki przychód przeniesiona w ramach powierniczego przelewu na Wnioskodawcę wierzytelności?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 maja 2010 r. (data wpływu 1 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej otrzymanych kwot pieniężnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej otrzymanych kwot pieniężnych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca zawarł umowę ubezpieczenia należności handlowych z Towarzystwem Ubezpieczeń S.A. Przedmiotem umowy w świetle zapisów Ogólnych Warunków Ubezpieczenia Należności Handlowych jest ubezpieczenie kwot pieniężnych należnych Ubezpieczającemu z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług wynikających z poszczególnych faktur. Po upływie terminu płatności oraz spełnieniu określonych warunków Wnioskodawca występuje do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania. Akceptacja wypłaty następuje w formie decyzji odszkodowawczej. Zgodnie z przepisami art. 828 § 1 Kodeksu cywilnego oraz § 13 Ogólnych Warunków Ubezpieczenia Ryzyka Kredytu, z chwilą wypłaty odszkodowania, roszczenie Ubezpieczającego przechodzi z mocy prawa na Towarzystwo Ubezpieczeń do wysokości wypłaconego ubezpieczenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right