Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.10.2010, sygn. ITPP2/443-756/10/EŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-756/10/EŁ
Zwolnienia od podatku Stowarzyszenia prowadzącego wyłącznie działalność statutową.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 lipca 2010 r. (data wpływu 22 lipca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 6 października 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku Stowarzyszenia prowadzącego wyłącznie działalność statutową - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 lipca 2010 r. wpłynął wniosek, uzupełniony w dniu 6 października 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku Stowarzyszenia prowadzącego wyłącznie działalność statutową.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.
Stowarzyszenie nie jest zarejestrowane jako podatnik podatku od towarów i usług. Od 2007 r. działa zgodnie z ustawą o stowarzyszeniach i prowadzi tylko usługi statutowe. Zajmuje się głównie działalnością kulturalną (organizuje plenery, wystawy, koncerty) i sportoworekreacyjną (organizuje zawody rolkarskie), o numerze PKWiU 91.33 działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej nie sklasyfikowana (wg nowej klasyfikacji PKWiU 94.99). Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, a wszelkie zyski jakie uda się wypracować są przeksięgowywane na fundusz statutowy i przeznaczone są na działalność statutową. Przychody jakie generuje to głównie: składki członkowskie i dotacje, które uzyskuje od samorządów terytorialnych. Zasadniczo za udział w przedsięwzięciach nie pobiera opłat od uczestników. Odstępstwem jest wpisowe uiszczane przez zawodników będących beneficjentami projektu, startujących w biegu rolkarskim. Opłata jest konieczna z uwagi na ponoszone koszty organizacji i nie stanowi przychodów Stowarzyszenia. W 2009 r. z tytułu opłaty wpisowego przez zawodników Stowarzyszenie uzyskało dochód niższy niż 5.000 zł (nie korzystało wówczas z dotacji ze środków unijnych, a jedynie z dotacji Samorządu Powiatu). W 2010 r. zawodnicy wpłacili wpisowe na zawodach, którego ogólna kwota była również niższa niż 5.000 zł.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right