Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.09.2010, sygn. ITPP2/443-564b/10/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-564b/10/AP

Wniesienie przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z o.o. nie spowoduje obowiązku korekty podatku naliczonego u wnoszącego aport.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2010 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 3 września 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku korekty podatku naliczonego w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z o.o. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2010 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 3 września 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku korekty podatku naliczonego w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z o.o.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą, polegającą na zawodowym wynajmowaniu lokali znajdujących się w budynku będącym współwłasnością Pana i stanowiącym Pana środek trwały i firmy prowadzonej przez Pana matkę. Zarówno Pan, jak i drugi współwłaściciel budynku obciąża najemców wystawiając na tę okoliczność faktury VAT (każdy na tę samą kwotę). Z racji zawodowego wykonywania usług najmu jest Pan przedsiębiorcą i posiada w związku z tym przedsiębiorstwo, gdyż każdy przedsiębiorca posiada przedsiębiorstwo. Przy okazji budowy przedmiotowego budynku odliczał Pan podatek naliczony. Zamierzał Pan wnieść przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego, aportem do istniejącej spółki jawnej. Konkretnie miało to dotyczyć 50% własności ww. budynku, jak również wszystkie ruchomości w nim się znajdujące, itd. Wniesienie to wiązałoby się z sukcesją generalną praw i obowiązków (strony umów zawartych z Panem stałyby się automatycznie stronami umów zawartych ze spółką jawną, do której będzie wniesione przedsiębiorstwo). Ponadto na spółkę jawną przeszłyby wszystkie umowy zawarte przez Pana z dostawcami mediów, itd. W konsekwencji spółka jawna przejęłaby wszystkie prawa i obowiązki, które posiada Pan w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Składniki wniesione aportem do spółki miałyby służyć czynnościom opodatkowanym wykonywanym przez spółkę jawną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00