Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.07.2010, sygn. ITPB2/415-444a/10/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-444a/10/IB

Jak należy definiować grunty rolne jako przesłankę do zwolnienia z podatku dochodowego, czy występuje konieczność zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości rolnej/gruntu rolnego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2010 r. (data wpływu 28 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2007 r. zakupiła Pani ziemię rolną o areale 2,38 ha, z czego w późniejszym czasie wyodrębniono 4 działki o powierzchni od 3008-3058 m. Jedną z działek w 2008 r. darowała Pani pełnoletniemu synowi, który z uwagi na to, iż przebywa za granicą (tam uczy się i mieszka), po roku sprzedał tę działkę i środki z tej sprzedaży przeznaczył na koszty utrzymania. W 2009 r. sprzedała Panią jedną z wydzielonych działek. Obie działki nie zmieniły swojego stanu prawnego figurując w księgach wieczystych oraz w rejestrze gruntów jako grunty orne IV i V klasy, zatem nie straciły swojego charakteru rolnego. Cały teren (posiadany i sprzedany) nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Sprzedaż obu działek w stosownym terminie 14 dni została zgłoszona do urzędu skarbowego, gdzie została Pani poinformowana o konieczności uiszczenia podatku dochodowego, ponieważ w opinii organu sprzedane grunty przestały być rolnymi, tym samym wobec utraty charakteru rolnego art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania. Osoby które zakupiły działki w chwili sprzedaży nie były rolnikami. Jest Pani wpisana do ewidencji rolników od 1997 r. oraz ubezpieczona w KRUS.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00