Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27.04.2010, sygn. ITPB3/423-52/10/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-52/10/AM
Czy opłata integracyjna może zostać zakwalifikowana przez Spółkę jako koszt uzyskania przychodów?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 stycznia 2010 r. (data wpływu 3 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztu uzyskania przychodów opłaty integracyjnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 lutego 2010 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztu uzyskania przychodów opłaty integracyjnej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka prowadzi działalność w zakresie dystrybucji produktów z branży elektrycznej. Do roku 2008 funkcjonowała w ramach Grupy Kapitałowej M, a w 2008 r. weszła w skład międzynarodowej Grupy Kapitałowej E, skupiającej m.in. podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie dostarczania i dystrybucji produktów z branży elektrycznej (dalej: Grupa E). W związku z globalnym przejęciem Grupy M przez Grupę E Spółka musiała podjąć działania w celu zintegrowania swojego funkcjonowania ze strategią oraz metodami funkcjonowania Grupy E. W skład Grupy E wchodzi m.in. Spółka oraz holding z siedzibą w Bonn (dalej: spółka holdingowa lub dostawca usług).
Z uwagi na to, że w 2008 r. Spółka stała się częścią Grupy E powstała konieczność dostosowania mechanizmów funkcjonujących dotychczas w ramach Spółki do międzynarodowych standardów procedur obowiązujących w ramach Grupy E. Ponadto, uczestnictwo w Grupie E Spółka chciała wykorzystać również w celu zwiększenia efektywności działania oraz podniesienia poziomu konkurencyjności. Powyższym celom służy zawarta przez Spółkę w dniu 4 kwietnia 2008 r. ze spółką holdingową Shared Services Agrement (dalej: umowa integracyjna).