Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.04.2010, sygn. ITPB1/415-64/10/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-64/10/MR

Czy wartość początkowa środków trwałych - poszczególnych lokali stanowiących odrębną własność, które zostały wyodrębnione i nabyte przez dotychczasowego współwłaściciela budynku w wyniku częściowego zniesienia współwłasności, po ich przekazaniu na cele prowadzonej działalności gospodarczej i ujęciu w ewidencji środków trwałych może być określona w oparciu o wartość rynkową poszczególnych lokali na dzień przekazania?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2010 r. (data wpływu 26 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej lokali - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej lokali.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w okresie, w którym nie prowadził działalności gospodarczej nabył udział wynoszący 3/64 w zabudowanej nieruchomości. Współwłaściciele ww. nieruchomości w drodze ugody sądowej dokonali częściowego zniesienia współwłasności, postanawiając wyodrębnić w budynku określoną liczbę samodzielnych lokali i przyznać własność tak wyodrębnionych lokali poszczególnym współwłaścicielom. Co do pozostałej części budynku, to pomieszczenia służące wspólnemu użytkowi pozostaną nadal we współwłasności. Aktualnie trwają procedury zmierzające do ustanowienia odrębnej własności poszczególnych lokali w budynku. Wnioskodawca rozpoczął w międzyczasie prowadzenie działalności gospodarczej, w której to wykorzystuje pomieszczenie w budynku, we własności którego, do czasu wyodrębnienia lokali, ma określony udział, wynajmując to pomieszczenie i ewidencjonując uzyskiwany z tego tytułu czynsz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca nie dokonuje natomiast odpisów amortyzacyjnych od wartości udziału we współwłasności budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00