Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.03.2010, sygn. ITPB3/423-823a/09/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-823a/09/DK
Spółka wnosi o potwierdzenie, iż w świetle obowiązujących przepisów, w szczególności art. 15 i 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatki związane z ustanowieniem służebności przesyłu stanowią koszt uzyskania przychodów Spółki w dacie ich poniesienia, tj. zaksięgowania tych wydatków w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury albo innego dowodu w przypadku braku faktury?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2009 r. (data wpływu 21 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego uzupełnionym pismem z dnia 2 marca 2010 r. (data wpływu 8 marca 2010 r.) dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wystąpienia przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 grudnia 2009 r. do tut. organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego uzupełniony pismem z dnia 2 marca 2010 r. (data wpływu 8 marca 2010 r.) dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wystąpienia przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest Spółką zajmującą się ogrzewaniem budynków i dostarczaniem ciepłej wody, produkcją energii elektrycznej oraz świadczeniem usług okołoenergetycznych, takich jak modernizacja wewnętrznych instalacji grzewczych, eksploatacja kotłowni i urządzeń ciepłowniczych. W swojej działalności Spółka wykorzystuje infrastrukturę przesyłową obejmującą rurociągi, które przebiegają przez grunty należące do osób trzecich. W celu dysponowania tymi gruntami na potrzeby instalacji oraz eksploatacji urządzeń przesyłowych, Spółka, na podstawie umów o ustanowienie służebności przesyłu (dalej: Umowa), nabywa ograniczone prawo rzeczowe, jakim jest służebność przesyłu. W celu zapewnienia dostępu do infrastruktury przesyłowej znajdującej się na gruntach należących do osób trzecich (m.in. na potrzeby jej instalacji) Spółka zawiera Umowę z właścicielem danej nieruchomości. W zależności od porozumienia z właścicielem nieruchomości, ustanowienie służebności przesyłu następuje za wynagrodzeniem lub nieodpłatnie. Z uwagi na trwałe zmniejszenie wartości służebnej nieruchomości, wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu zazwyczaj ma charakter periodyczny. W drodze wyjątku Umowa może przewidywać określenie kwoty jednorazowej zapłaty za ustanowienie służebności. Wszystkie Umowy zawierane są na czas nieokreślony. Spółka pragnie wskazać, iż ustanowienie służebności przesyłu będzie dotyczyło nieruchomości dotyczących planowanych inwestycji, jak i nieruchomości, na których urządzenia przesyłowe zostały już umieszczone w latach poprzednich.