Interpretacja indywidualna z dnia 16.02.2010, sygn. ITPB2/415-945/09/ENB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-945/09/ENB
Czy odsetki ustawowe z tytułu opóźnienia wypłaty odszkodowania za naruszenie gwarancji pracowniczych określonych umową społeczną są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 updof?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2009 r. (data wpływu 19 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odsetek jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odsetek.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W 2007 roku pomiędzy organizacjami związków zawodowych i przedsiębiorstwami Grupy Kapitałowej E. (w tym spółką pod firmą O. S.A.), w których te organizacje związków zawodowych działają, została zawarta Umowa Społeczna - dotycząca zabezpieczenia praw i interesów pracowniczych w procesie konsolidacji i restrukturyzacji. Jednym z celów Umowy Społecznej jest szczególna ochrona stosunku pracy pracowników pozostających w stosunku pracy z podmiotami będącymi stroną tej umowy poprzez udzielenie pracownikom gwarancji zatrudnienia. Pojęcie pracowniczych gwarancji zatrudnienia zostało zdefiniowane w umowie jako zakaz rozwiązywania umów o pracę z pracownikami i zakaz wypowiadania warunków pracy i płacy poza wyjątkami określonymi w tej umowie. Sankcja z tytułu naruszenia obowiązku przestrzegania gwarancji zatrudnienia została określona w umowie w ten sposób, iż w przypadku naruszenia przez pracodawcę pracowniczych gwarancji zatrudnienia, pracodawca zobowiązany jest do wypłacenia pracownikowi odszkodowania obliczonego zgodnie z właściwymi postanowieniami Umowy Społecznej. Wnioskodawczyni była pracownikiem spółki pod firmą O. S.A. (jedna ze spółek Grupy Kapitałowej E.) i była objęta gwarancją zatrudnienia określoną w Umowie Społecznej. W trakcie obowiązywania gwarancji zatrudnienia określonych Umową Społeczną pracodawca wypowiedział umowę o pracę, a w konsekwencji Wnioskodawczyni nabyła prawo do odszkodowania z tytułu naruszenia pracowniczych gwarancji zatrudnienia zastrzeżonych umową. Wobec odmowy dobrowolnego spełnienia przez pracodawcę świadczenia pieniężnego tytułem odszkodowania za naruszenie pracowniczych gwarancji określonych Umową, Wnioskodawczyni wystąpiła do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego z pozwem przeciwko spółce O. S.A. o zapłatę należnego odszkodowania. W czerwcu 2009 roku wyżej wskazany Sąd Okręgowy uznał zasadność roszczenia i zasądził na rzecz Wnioskodawczyni w całości żądane w pozwie świadczenia pieniężne wraz z odsetkami ustawowymi od dnia wymagalności roszczenia do dnia zapłaty. Od wyżej wskazanego wyroku pozwany (tj. spółka O. S.A.) wniósł do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego apelację, która w październiku 2009 roku została w całości oddalona. W związku z powyższym spółka pod firmą O. S.A. uiściła na rzecz Wnioskodawczyni zasądzone w wyroku Sądu Okręgowego świadczenie pieniężne tytułem odszkodowania za naruszenie pracowniczych gwarancji określonych Umową Społeczną obejmujące należność główną oraz odsetki ustawowe od dnia wymagalności roszczenia do dnia zapłaty.