Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.11.2009, sygn. ILPB3/423-636/09-3/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-636/09-3/EK
Spółka zwraca się o potwierdzenie, że:
1. Wydatki Spółki obejmujące kwoty Wynagrodzenia z tytułu korzystania z projektów racjonalizatorskich będą stanowić koszty uzyskania przychodu Spółki, ujmowane w momencie ich poniesienia.
2. Wydatki Spółki obejmujące kwoty Zapłaty z tytułu przeniesienia na Spółkę całości praw do projektów racjonalizatorskich będą stanowić koszty uzyskania przychodu Spółki, ujmowane również w momencie ich poniesienia.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2009 r. (data wpływu 14 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
Wnioskodawca korzysta z projektów racjonalizatorskich (dalej: Projekty), opracowanych przez swoich pracowników oraz osoby trzecie, na zasadach określonych w Regulaminie postępowania w sprawie projektów wynalazczych (dalej: Regulamin). Jak wynika z Regulaminu, przez projekty racjonalizatorskie Spółka rozumie nowe rozwiązania techniczne, technologiczne lub organizacyjne, nadające się do stosowania i przynoszące korzyści, nie będące wynalazkiem podlegającym opatentowaniu, wzorem użytkowym, wzorem przemysłowym lub topografią układu scalonego. Wspomniane rozwiązanie uważa się za nowe, jeżeli nie było wcześniej zgłoszone lub stosowane w Spółce. Z kolei, przez korzystanie z projektu racjonalizatorskiego, Spółka rozumie osiąganie korzyści technicznych, ekonomicznych lub organizacyjnych, wynikających ze stosowania takiego projektu.