Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.10.2009, sygn. ILPB3/423-580/09-3/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-580/09-3/MM

Czy koszty związane z utrzymaniem samochodów oraz ich nabyciem, bądź leasingiem będą dla Wnioskodawcy kosztami uzyskania przychodu na mocy art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki komandytowej reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2009 r. (data wpływu 27 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z utrzymaniem samochodów oraz ich nabyciem, bądź leasingiem jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia wynikającego z umowy oraz wystawionej faktury VAT (pytanie nr 1 w części dot. podatku dochodowego od osób prawnych),
  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z utrzymaniem samochodów oraz ich nabyciem, bądź leasingiem (pytanie nr 2).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (zwany Spółką lub Zleceniodawcą) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji suplementów diety oraz innych produktów na terenie Polski. W ramach tej działalności, Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowy o współpracy (umowy o świadczenie usług) z odrębnymi podmiotami - osobami fizycznymi, prowadzącymi samodzielnie działalność gospodarczą w zakresie usług handlowych oraz marketingowo - promocyjnych, zarządzania podmiotami współpracującymi oraz szkoleniowych. Na mocy tej umowy, Zleceniobiorca zobowiązany będzie do świadczenie usług w zakresie handlu i promocji oraz zarządzania i szkolenia podmiotów świadczących usługi na rzecz Zleceniodawcy, a w szczególności zobowiązany będzie do: odbywania wizyt w punktach sprzedaży produktów Zleceniobiorcy (ps), organizowanie szkoleń dla podmiotów współpracujących ze Zleceniodawcą, realizowanie ustalonych planów sprzedaży, monitorowanie sytuacji rynkowej dla produktów Zleceniodawcy, tworzenie planów strategicznych działu sprzedaży na poziomie lokalnym i ogólnopolskim, zarządzanie działalnością podmiotów świadczących na rzecz Zleceniodawcy usługi w granicach określonych w umowach o współpracy, sprawdzanie poprawności i efektywności świadczonych usług przez podmioty współpracujące oraz składanie raportów w tym zakresie, zarządzanie systemem organizacji świadczenia usług pomiędzy podmiotami współpracującymi z różnych terenów, ustalanie zmiennych, takich jak segmentacja klientów, klasyfikacja aptek, targetowanie regionów, planowanie, poszukiwanie i angażowanie nowych podmiotów do świadczenia usług na rzecz Zleceniodawcy, motywowanie oraz rozwijanie zaangażowania podmiotów współpracujących w oparciu o wewnętrzny system prowizyjny oraz kontrolowanie kosztów generowanych przez podmioty współpracujące w oparciu o zawarte przez nich umowy, badanie rynku, przygotowywanie wewnętrznego systemu motywacyjnego dla podmiotów współpracujących.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00